IMG 20230412 13065712 kwietnia 2023 r. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

OTWP ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

W konkursie brali udział zwycięzcy eliminacji szczebla gminnego, podzieleni na 3 grupy wiekowe. Nasi laureaci eliminacji gminnych: Wojciech Jagiełło – PSP w Gomunicach oraz Julia Bruzda z ZSP w Chrzanowicach godnie reprezentowali gminę Gomunice w tym konkursie.

W pierwszej części turnieju uczestnicy rozwiązywali test, który wyłonił finalistów.

Jesteśmy dumni z reprezentanta naszej szkoły – Wojtka, który zakwalifikował się do etapu ustnego. Ostatecznie uczeń zajął wysokie czwarte miejsce spośród osób reprezentujących nasz powiat, w I grupie wiekowej. To ogromny sukces. Serdecznie Wojtkowi gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, tak ważnych w życiu człowieka oraz rozwijania pasji związanych z pożarnictwem.

W przerwie pomiędzy częścią testową a ustną dla uczestników turnieju i ich opiekunów strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej zorganizowali pokaz sprzętu przeciwpożarowego oraz akcji gaśniczej.

Podczas eliminacji Komendant Powiatowy PSP w Radomsku wręczył młodemu bohaterowi - Miłoszowi Kwaśniakowi odznakę "Iuvenis Forti", za uratowanie życia ojczymowi. Uhonorowany został też strażak – ochotnik Przemysław Kaczmarczyk  za wzorową postawę i profesjonalne wykonywanie czynności ratowniczych podczas wypadku komunikacyjnego.

Na koniec młodzież nagrodzono dyplomami oraz upominkami, ufundowanymi przez Powiat Radomszczański.