400156429 930754458439437 32398602887239963 nPieśni patriotyczne są dowodem historii naszego narodu. W słowach i nutach jest przecież zaklęta opowieść o Ojczyźnie. Polska pieśń patriotyczna zawsze dodawała otuchy i nadziei. Dziś żyjemy w niepodległej Polsce, a wolność chcemy i  mamy obowiązek pielęgnować. Wiersze i pieśni patriotyczne od zawsze były i niech będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej, a dla młodego pokolenia - szansą na zakorzenienie się we własnej kulturze i historii.

Tradycją Publicznej Szkoły Podstawowej w Gomunicach jest śpiewanie i przekazywanie pieśni patriotycznych następnym pokoleniom, gdyż „naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

9 listopada 2023 roku odbył się w naszej szkole Wieczór Pieśni Patriotycznych - uroczystość przygotowywana przez naszą szkołę i Gminną Bibliotekę Publiczną
w Gomunicach. Naszą imprezę zaszczycił swoją obecnością Chór Cantabile z Radomska.   

W tym dniu śpiewaliśmy, recytowaliśmy, oglądaliśmy i wspominaliśmy ważne dzieje z historii naszego narodu. Nasi wspaniali goście z panem Wójtem Gminy Gomunice na czele, mogli także skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez szkołę.

Uroczystość przygotowali: p. M. Góralczyk, p. M. Czupiała, p. Ż. Kowalska-Dyja, p. D. Dyja, p. I. Orpel. W przygotowaniach do imprezy dzielnie wspierali nas uczniowie
i uczennice naszej szkoły.