20231004 105605W środę 04.10.2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Gomunicach pod opieką nauczycieli włączyli się w  VI  edycję ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Ideą akcji jest praktyczna edukacja proekologiczna, kreowanie postaw przyjaznych środowisku, rozbudzenie świadomości ekologicznej  i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Akcja miała również na celu pokazanie  uczniom,  że  rozwiązaniem  problemu  zaśmieconego  środowiska nie  jest  tylko  coroczna    zbiórka  śmieci,  lecz  głównie  zmiana  nawyków  w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

Tegoroczne sprzątanie zakończyło się sukcesem. Z wielką starannością posprzątane zostały okoliczne tereny zielone.  Ilość zebranych śmieci budzi jednocześnie radość, jak i niepokój.  Jesteśmy dumni, że dołączyliśmy do ponadpółmilionowego grona uczestników tego wydarzenia, przyczyniając się tym samym do poprawy stanu czystości naszej miejscowości.

Z obawą myślimy jednak o przyszłości naszej planety. Nasuwa się tu pytanie, które zadawał sobie również patron ekologów- Święty Franciszek: „Jak chronić Ziemię przed człowiekiem?”