Od wielu tygodni trwały przygotowania do tego wyjątkowego święta. Celem działań było budowanie tożsamości narodowej, poznanie najważniejszych wydarzeń z historii „małej” i „wielkiej” Ojczyzny, przybliżenie znaczenia pojęć: niepodległość, wolność, patriotyzm.

Zrealizowane przedsięwzięcia.

1. „Dla mojej Polski” - wyróżniające zaśpiewanie przez pierwszaków czterech zwrotek  hymnu narodowego w dniu ślubowania i pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej w Gomunicach.
  2. „My country – Poland”- o Polsce po angielsku.

Uczniowie klas 2 i klasy 3 wzięli udział w konkursie plastyczno-językowym na plakat w języku angielskim, promujący naszą ojczyznę. Celem konkursu było:

• rozwijanie wrażliwości artystycznej uczniów;
    • uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę;
    • kształtowanie uczuć patriotycznych;
    • doskonalenie umiejętności językowych.

Prace zostały wykorzystane do zorganizowania wystawy na korytarzu szkolnym.

3. Mały Samorząd Szkolny zorganizował koncert pieśni patriotycznych w ramach VI. Festiwalu Piosenki Dziecięcej ph. „Kocham Cię, Polsko” – etap szkolny i międzyszkolny.
  4. Pisanie listów do rówieśników z wybranych państw europejskich w ramach projektu edukacyjnego „O mojej Ojczyźnie”.  Opisywanie  w nich wybranych ciekawych  miejsc naszego kraju lub przedstawienie  sylwetek wielkich Polaków – klasa III a.
  5. Realizacja projektu edukacyjnego „Szkoła dawniej i dziś”, celem którego było poznanie historii „małej Ojczyzny”- klasa III a.
  6.  Przygotowanie na szkolnym korytarzu  wystawy poświęconej  historii naszego kraju ph. „Mojej Ojczyźnie” – uczniowie klasy II a.
  7. Wykonanie gazetek ściennych w salach lekcyjnych.
  8. Włączenie się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej” - 9  listopada 2018r. o godzinie 11.11 uczniowie klas I- III  z wychowawczyniami odśpiewali uroczyście hymn Polski.
  9.  Prezentacja 11 listopada  pieśni patriotycznych, tańców regionalnych : trojaka, krakowiaka oraz układu tanecznego z chusteczkami   podczas gminnych obchodów święta w kościele parafialnym.
  10. Wycieczki pod miejscowy obelisk upamiętniający miejsca walk Polaków za naszą Ojczyznę.