10 stycznia uczniowie szóstych klas szkół podstawowych przystąpili do Próbnego Sprawdzianu Szóstoklasisty z OPERONEM i „Gazetą Wyborczą”. To już piąta edycja tej akcji egzaminacyjnej.Uczniowie mieli do rozwiązania 26 zadań, z których można w sumie otrzymać 40 punktów. Sprawdzian ocenia umiejętności uczniów w zakresie pięciu obszarów: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Tegoroczny próbny sprawdzian szóstoklasistów z Operonem stał pod znakiem płynącego czasu. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania m.in. do tekstu Wandy Chotmoskiej "Rozmowa z zegarem".Pytania dotyczące podanych fragmentów tekstów nie były według uczniów trudne. Musieli wskazać m.in. co oznacza słowo "hipoteza".

Szóstoklasiści mieli także do rozwiązania zadania związane z różnicami czasowymi na świecie. Musieli obliczyć pole parkingu oraz napisać ogłoszenie informujące o zgubieniu zegarka.