Podsumowaniem Roku Korczaka w naszej szkole była akademia, która odbyła się 5 grudnia 2012 r. Była ona swoistym hołdem człowiekowi, który całe swoje życie związał z dziećmi osieroconymi.

Janusz Korczak był pierwszym rzecznikiem praw dzieci, podkreślał, że dziecko jest autonomiczną osobą, która ma swoje marzenia, potrzeby, zainteresowania. Janusz Korczak pozostawił po sobie jasny przekaz "Nie ma dzieci, są ludzie...". Stał się symbolem męczeństwa tysięcy osób w obozach zagłady. Stary Doktor pozostał ze swoimi podopiecznymi do końca, idąc z nimi do komory gazowej.

Akademia wzbogaciła informacje uczniów o życiu i twórczości Janusza Korczaka. Wprowadziła uczniów, nauczyczycieli, zaproszonych gości w zadumę i refleksję. W dzisiejszym "pędzącym"  gdzieś świecie warto się zatrzymać, pomyśleć o takich ludziach, jak bohater dzisiejszej akademii.

Janusz Korczak swoim życiem pokazał, że "człowiek jest wart tyle, ile daje innym...". Warto czerpać wzorce z takich ludzi, warto ich naśladować.

Akademię przygotowali uczniowie klas trzecich oraz mamy uczniów (występujące w roli narratorów), pod kierunkiem nauczycieli: Danuty Kopackiej, Niny Tazbir, Katarzyny Tazbir - Sorek, Krystyny Tazbir.

Podczas akademii zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego "Praca plastyczna inspirowana fragmentem tekstu Janusza Korczaka Najbliżsi".

Autorzy najciekawszych prac otrzymali nagrody książkowe z rąk pani dyrektor Joanny Łyś.

Oto lista nagrodzonych uczniów:

I miejsce Martyna Mokrzyńska kl. III b

II miejsce Wiktoria Migodzińska kl. III a