I. Postanowienia ogólne

 

1. Niniejsza procedura określa zasady dotyczące zachowania bezpieczeństwa na terenie przedszkola w okresie pandemii COVID-19 i obowiązuje wszystkich pracowników Publicznego Przedszkola w Gomunicach  oraz rodziców i dzieci uczęszczających do placówki.

2. Celem procedury jest:

  1. zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19;
  2. umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem w domu, podjęcia pracy zawodowej .

3. Procedura określa działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwoli w 100% na wyeliminowanie ryzyka związanego z zakażeniem, dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do przedszkola jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE, stanowiące załącznik nr 7.

 

II. Obowiązki dyrektora

 

1. Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Gomunicach jest odpowiedzialny za opracowanie,  wdrożenie procedury i zapoznanie z nią pracowników przedszkola.

2. Dyrektor współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.

3. Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.

4. W miarę możliwości organizacyjnych wyznacza stałą salę dla danej grupy dzieci.

5. W miarę możliwości organizacyjnych przyporządkowuje do danej grupy tych samych opiekunów.

6. Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika.

7. Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki, fartuchy itd.) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.

8. Zabezpiecza przedszkole w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, a pomieszczenia higieniczno-sanitarne w mydło oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci umieszczone w widocznych miejscach w placówce, a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk umieszczone w widocznych miejscach w placówce.

9. Zobowiązuje pracowników do częstego mycia rąk zgodnie z instrukcją „Jak skutecznie myć ręce?” oraz odkażania rąk płynem do dezynfekcji wg instrukcji  „Jak skutecznie dezynfekować ręce” (bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z placówki oraz w miarę możliwości w trakcie pracy).

10. Przed wejściem do przedszkola umieszcza instrukcję zdejmowania maseczek oraz rękawiczek jednorazowych  oraz kosz na zużyte rękawiczki.

 

III. Obowiązki pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych

 

1. Wszyscy pracownicy wykonujący pracę na terenie placówki w trakcie trwania pandemii, są odpowiedzialni za przestrzeganie zasad BHP, zgodnie z niniejszą procedurą, a także za bezpieczeństwo i higienę powierzonych im sprzętów i narzędzi.

2. Wszyscy pracownicy powinni kłaść szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych. Do placówki nie powinni przychodzić pracownicy, którzy są chorzy.

3. Nauczyciele i inni pracownicy przedszkola powinni zachować dystans społeczny miedzy sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m i wdrażać dzieci o konieczności zachowania takiego dystansu również przez nich.

4. Do przedszkola pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni, z wyłączeniem pracowników kuchni wchodzą / wychodzą tylko przez wejście główne.

5. Pracownicy kuchni wchodzą wejściem od zaplecza kuchennego.

6. Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z placówki/, w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji „Jak skutecznie dezynfekować ręce?” umieszczonej w widocznych miejscach w placówce i często myją ręce zgodnie z instrukcją „Jak skutecznie myć ręce?”

7. Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po placówce.

8. Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele:

  1. pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu;
  2. Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w instytucji i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku;
  3. Instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznych miejscach w placówce  „Jak skutecznie myć ręce?”;
  4. Zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza;
  5. Organizują i przestrzegają ustalonego harmonogramu wyjść na spacery na terenie placu przedszkola, tak aby grupy nie mieszały się ze sobą;
  6. Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu, w miarę możliwości uniemożliwiają stykanie się ze sobą poszczególnych grup;
  7. Zachowują dystans społeczny miedzy sobą każdej przestrzeni przedszkola wynoszący min. 1,5;
  8. Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby, należy je natychmiast odizolować w odrębnym pomieszczeniu i niezwłocznie poinformować o tym rodziców/opiekunów.

9. Pracownicy obsługi – pomoce nauczyciela:

  1. Pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu:
  2. Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak pluszowe zabawki, dywany;
  3. Wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę;
  4. Wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych;
  5. Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków;
  6. Zachowują dystans społeczny miedzy sobą każdej przestrzeni przedszkola wynoszący min. 1,5;
  7. Czuwają i odpowiadają za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobę COVID19;
  8. Czuwają nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19.

10. Pracownicy kuchni oraz intendentka:

  1. Przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczących funkcjonowania zbiorowego żywienia;
  2. Wykonując zadania, utrzymują odległość dwóch metrów pomiędzy stanowiskami pracy;
  3. Oprócz środków higieny osobistej i fartuchów stosują rękawiczki;
  4. Utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców;
  5. Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego i zmywalni;
  6. Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi;
  7. Intendentka dba o czystość magazynu spożywczego, wstęp do magazynu ma tylko intendentka;
  8. Intendentka dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców. Zwraca uwagę na ubiór dostawcy: fartuch biały, maseczka, rękawiczki oraz na czystość samochodu, którym dostarczany jest towar. Dostawca nie wchodzi na teren przedszkola, towar zostawia za drzwiami.

 

IV. Obowiązki Rodziców

 

1. Rodzice mają obowiązek zapoznania się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 w przedszkolu i podpisują DEKLARACJĘ, stanowiącą załącznik nr 8.

2. Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi rzetelne informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.

3. Nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

4. Przyprowadzają do przedszkola tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.

5. Zobowiązani są do zmierzenia dziecku temperatury przed przyprowadzeniem go do przedszkola.

6. Wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało do szkoły zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.

7. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.

8. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

9. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z placówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznych miejscach w placówce - Jak skutecznie dezynfekować  ręce?” i myją ręce zgodnie z instrukcją Jak skutecznie myć ręce?”

10. Każdy rodzic/opiekun przyprowadzający lub odbierający dziecko winien być zaopatrzony w środki ochrony osobistej, tj. maseczki/przyłbice;

11. Rodzice/opiekunowie nie mogą wchodzić do przedszkola. Dziecko jest przekazywane pracownikowi przedszkola w wejściu głównym do budynku, w części wspólnej, którą stanowi przedsionek.

12. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w przedszkolu w wyjątkowych przypadkach Rodzic/prawny opiekun za zgodą dyrektora szkoły może przebywać, w możliwie krótkim czasie, na terenie palcówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub  w izolacji w warunkach domowych). 

13. Dzieci do przedszkola przyprowadzane i odbierane są tylko przez osoby zdrowe.

14. W razie wystąpienia objawów jakiejkolwiek infekcji u dziecka w postaci kataru, kaszlu, gorączki dziecko zostanie umieszczone w izolowanym specjalnie wydzielonym pomieszczeniu, a rodzic zostaje poinformowany najszybszą możliwą drogą i ma obowiązek natychmiastowego odebrania dziecka z przedszkola.

15. Jeśli zaistnieje taka potrzeba pracownik przedszkola dokonuje pomiaru temperatury ciała dziecka. Czynność wykonuje dwukrotnie termometrem bezdotykowym (KARTA POMIARU TEMPERATURY - załącznik nr 3).

16. Termometr bezdotykowy poddaje się dezynfekcji po użyciu w danej grupie dzieci.

17. Rodzice są zobowiązani do odbierania telefonów z przedszkola, jak również odbierania informacji przekazywanych w ustalonych formach komunikacji.

 

V. Działalność przedszkola z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego

 

1. Zasady przyprowadzania dzieci do przedszkola:

  1. Dzieci nie przynoszą do przedszkola własnych zabawek, rysunków, książek i innych zbędnych przedmiotów;
  2. Ubrania na przebranie dziecka powinny być odpowiednio przygotowane: uprane i wyprasowane (bez toreb, worków, reklamówek), wnoszone są przez dzieci do szatni i odkładane na półkę;
  3. Zaleca się, aby ta sama osoba. która przyprowadziła dziecko do przedszkola również je odebrała;
  4. Drzwi do przedszkola są zamykane.
  5. Rodzic/opiekun przyprowadza dziecko o określonej godzinie do drzwi budynku przedszkola, wchodzi do części wspólnej (przedsionka) i  za pomocą dzwonka kontaktuje się z pracownikiem obsługi. Pracownik odbiera dziecko od Rodzica, pomaga przy zmianie obuwia i odprowadza do sali.
  6. Na terenie części wspólnej obowiązuje wszystkich nakaz zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcja rąk.
  7. Rodzic/opiekun nie może wchodzić do budynku przedszkola ze względu na konieczność zachowania wzmożonych procedur higienicznych i utrzymanie czystości   w placówce;
  8. W przypadku widocznych oznak choroby u dziecka, nie zostaje ono w danym dniu przyjęte do przedszkola i będzie mogło do niego wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych.

 

2. Odbieranie dzieci z przedszkola:

  1. Rodzic/opiekun przychodzi po dziecko o określonej godzinie, sygnalizuje swoją obecność dzwonkiem, znajdującym się przy drzwiach wejściowych i czeka na otwarcie drzwi przez pracownika, który następnie przyprowadza dziecko.

3. Rodzice/ opiekunowie przyprowadzający/ odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola, jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2m.

4. Ogranicza się przebywanie na terenie przedszkola osób trzecich do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

5. Na teren przedszkola nie są wpuszczane osoby, które nie mają uzasadnionego powodu przebywania na terenie placówki, a zwłaszcza osoby z objawami choroby.

6. Przy kontaktach z osobami niebędących pracownikami, a świadczącymi usługi dla Publicznego Przedszkola w Gomunicach, należy zachowywać szczególne środki ostrożności.

 

VI. Zasady dezynfekcji pomieszczeń i sprzętów

 

1. Przed wejściem do budynku zorganizowano stanowisko dezynfekcji rąk.

2. Dezynfekcję przeprowadza się w przedszkolu każdorazowo po obecności wychowanków.

3. Pracownicy utrzymują czystość ciągów komunikacyjnych, dezynfekują powierzchnie dotykowe: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach. Usuwają z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować.

4. Celem dezynfekcji sprzętów jest zapobieganie zakażeniu drogą kontaktową oraz zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń.

  1. Wszystkie sprzęty sprzątające oraz narzędzia po zakończeniu pracy muszą zostać zdezynfekowane;
  2. Dezynfekcja sprzętów służących do pracy odbywa się z zastosowaniem środka do dezynfekcji na bazie alkoholu (zawartość minimum 60%);
  3. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, znajdujących się na opakowaniu. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

5. Wykaz codziennych prac porządkowych, zakres mycia i dezynfekcji:

  1. Mycie podłóg oraz powierzchni szafek i ławek w pomieszczeniach, w ciągach komunikacyjnych, w szatni – częstotliwość - co najmniej raz dziennie;
  2. Opróżnianie koszy i wymiana worków w koszach na śmieci– częstotliwość  - według potrzeb, co najmniej raz dziennie;
  3. Dezynfekcja powierzchni dotykowych: klamek, poręczy, włączników światła, uchwytów, itp. – częstotliwość - co najmniej raz dziennie, wskazane po wyjściu każdej grupy uczniów;
  4. Dezynfekcja stołów i krzeseł po każdorazowym wyjściu dzieci z zajęć;
  5. Mycie i zdezynfekowanie wszystkich powierzchni dozowników, podajników na terenie szkoły  - częstotliwość  - co najmniej raz dziennie, wskazane po wyjściu każdej   grupy uczniów;
  6. Mycie i zdezynfekowanie wszystkich powierzchni dozowników, podajników w łazienkach – każdorazowo po wyjściu dziecka lub pracownika z toalety;
  7. Dbałość o zabezpieczenie dostatecznej ilości środków dezynfekujących – według potrzeb;
  8. Pozostałe prace porządkowe - według potrzeb, na koniec dnia pracy.

6. Personel pomocniczy dokonuje czynności porządkowych i dezynfekcji wszystkich pomieszczeń i sprzętu, z którymi mieli kontakt obecni w danym dniu wychowankowie i pracownicy przedszkola. Fakt ten należy odnotować w KARCIE MONITOROWNIA DEZYNFEKCJI I CZYSTOSCI PORZĄDKOWYCH zgodnie z załączonym wzorem -  załącznik nr 12 do procedury.

7. Pracownicy codziennie rano pobierają z sekretariatu Kartę monitorowania codziennych czynności porządkowych i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu (załącznik nr 12), w ciągu dnia dokonują czynności porządkowych i  dezynfekcji pomieszczeń  i sprzętu oraz wypełniają kartę.

8. Instrukcja dezynfekcji:

  1. Dezynfekcji podlegają wszystkie sprzęty i narzędzia, które były używane przez pracownika w trakcie pracy lub wychowanków w czasie zajęć, a także powierzchnie, jak np. biurka, stoły, klamki itp., z których pracownik lub dziecko korzystało danego dnia;
  2. Pracownik przystępuje do dezynfekcji w gumowych rękawiczkach ochronnych;
  3. Dezynfekcja odbywa się poprzez dokładne spryskanie sprzętu lub powierzchni płynem do dezynfekcji o minimalnej zawartości alkoholu 60%;
  4. Płyny dezynfekujące dostępne są dla pracowników;
  5. Po zdezynfekowaniu sprzęty i narzędzia muszą zostać odłożone na swoje miejsce;
  6. Po zakończonej dezynfekcji pracownik zdejmuje i wyrzuca do kosza na śmieci rękawiczki jednorazowe.

9. Na koniec dnia pracy, po wykonaniu wszystkich czynności pracownicy obsługi składają wypełnioną kartę w sekretariacie.

 

VII. Zasady działania w przypadku stwierdzenia podejrzenia zakażenia

 

1. Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) zostaje bezzwłocznie odizolowane przez pomoc nauczyciela do tzw. IZOLATORIUM - wyznaczonego pomieszczenia  (sala nr 8P);

  1. pomoc nauczyciela bezzwłocznie zabezpiecza się w: maskę, kombinezon ochronny i rękawiczki;
  2. pomoc pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości;
  3. nauczyciel telefonicznie zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji;
  4. nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji
  5. dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną, a w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 112.

2. Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka):

  1. zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia;
  2. dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w maskę, kombinezon ochronny i rękawiczki;
  3. dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służby, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa.

3. Pracownik, który zauważył u siebie objawy choroby, takie jak: podwyższona temperatura, duszności, kaszel, osłabienie organizmu, katar, niezwłocznie powiadamia drogą telefoniczną dyrektora i nie przychodzi tego dnia do pracy. Telefoniczne kontaktuje się ze stacją sanitarno - epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia powinien zadzwonić pod numer 999 lub112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.

4. W przypadku potwierdzenia choroby jednego z pracowników, Dyrektor powiadamia pozostałych pracowników, którzy mieli kontakt z chorym.

5. Pracownik, który miał kontakt z osobą chorą, niezwłocznie powiadamia o tym fakcie drogą telefoniczną dyrektora i nie przychodzi tego dnia do pracy. Dyrektor informuje go o dalszym postępowaniu.

6. Dyrektor ustala listę osób, które miały kontakt z osobą chorą lub u której stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID -19.

 

VIII. Postanowienia końcowe

 

1. Procedura bezpieczeństwa wchodzi w życie z dniem podpisania przez dyrektora.

2. Procedura obowiązuje do odwołania.

3. Do niniejszej procedury dołączone są następujące załączniki:

  1. Załącznik 1 – Bezpieczny powrót do szkół - 10 zasad dla ucznia
  2. Załącznik 2 – Bezpieczny powrót do szkół - wskazówki  dla rodzica
  3. Załącznik 3 – Instrukcja - Jak skutecznie myć ręce?
  4. Załącznik 4 – Instrukcja - Jak dezynfekować ręce?
  5. Załącznik 5 – Instrukcja Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice?
  6. Załącznik 6 - Instrukcja Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę?
  7. Załącznik 7 – Oświadczenie rodziców/prawnych opiekunów;
  8. Załącznik 8 – Deklaracja rodziców/prawnych opiekunów;
  9. Załącznik 9 – Karta pomiaru temperatury;
  10. Załącznik 10 – Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola.
  11. Załącznik 11 - Procedura organizacji dożywiania w przedszkolu.
  12. Załącznik 12 - Karta monitorowania codziennych czynności porządkowych i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu.

…………………………………………