IMG 20221110 180526Pieśni patriotyczne powstawały przez wieki. Były odbiciem nastrojów narodowych, wyrazem tęsknoty za krajem i wolnością, łączyły naszych rodaków w trudnych chwilach, budziły nadzieję i dodawały odwagi żołnierzom walczącym o wolną ojczyznę.

10 listopada 2022 roku odbył się w naszej szkole Wieczór Pieśni Patriotycznych. To już kolejna uroczystość przygotowywana przez naszą szkołę i Gminną Bibliotekę Publiczną w Gomunicach.

Motto, zaczerpnięte z jednego z wierszy Juliusza Słowackiego:
„Lecz zaklinam – niech żywi nie tracą nadziei
i przed narodem niosą oświaty kaganiec,
a kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec!...”

było naszym przykazaniem, wedle którego potoczyły się myśli i słowa utworów patriotycznych.

W tym dniu wspólnie śpiewaliśmy, recytowaliśmy, oglądaliśmy i wspominaliśmy ważne dzieje z historii naszego narodu. Nasi goście mogli także skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez szkołę.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Gomunice – p. P. Olejniczak, p. R. Gonera, który reprezentował panią poseł na Sejm RP – A. Milczanowską, Sekretarz Gminy Gomunice – p. A. Szczepocka, kierownik CUW – p. A. Łuczak, Radni Gminy Gomunice – p. B. Daros, p. J. Kowalski, p. D. Dyja, Proboszcz Parafii Rzymsko – Katolickiej NMP Wspomożycielki Wiernych w Gomunicach – ks. A. Molenda, dyrektor szkoły – p. I. Świątkowska, wicedyrektor – p. M. Alama, Przewodniczący Koła Emerytów i Rencistów – p. J. Kowalski wraz z Przedstawicielami, p. H. Witalewska, p. E. Sukiennik – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich gminy Gomunice, mieszkańcy naszej gminy, nauczyciele i uczniowie szkoły.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem przybyłych na uroczystość gości przez dyrektorów szkoły i p. E. Sukiennik.

Następnie w patriotyczny nastrój wprowadzili prowadzący imprezę - p. Dariusz Dyja, p. Ż. Kowalska-Dyja, którzy zaprosili do wspólnego śpiewania hymnu państwowego, pieśni i piosenek patriotycznych, przy akordeonowej nucie p. Jana Kowalskiego, przeplatanego wierszami o takiej też tematyce oraz oglądania fragmentu filmu o wzniosłej tematyce.

Na scenie zaprezentowała się również absolwentka naszej szkoły – Anna Dyja, w piosenkach patriotycznych.

Wiersze przedstawili: p. I. Świątkowska, p. M. Alama, p. R. Gonera, reprezentujący p. A. Milczanowską, p. D. Dyja, p. A. Szczepocka p. P. Olejniczak, p. E. Sukiennik,
p. Ż. Kowalska-Dyja.

Na koniec uroczystości zabrali głos zaproszeni goście oraz dyrektor naszej szkoły. Podziękowali oni za udział w naszej imprezie.

Uroczystość przygotowali: p. M. Góralczyk, p. M. Czupiała, p. Ż. Kowalska-Dyja, p. D. Dyja, p. I. Orpel.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc w organizacji imprezy p. J. Kowalskiemu, który ubarwił naszą uroczystość grą na akordeonie oraz wspaniałym uczennicom i uczniom naszej szkoły, którzy w wielkim zaangażowaniem pomagali nam w organizacji tej wspaniałej uroczystości.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność. Swoim udziałem w spotkaniu oddaliśmy cześć bohaterskim przodkom, dzięki którym dziś mamy wolną ojczyznę, własną narodową tożsamość, kulturę i tradycję.

Śpiewajmy więc i przekazujmy patriotyczne pieśni następnym pokoleniom, by pamięć o walczących o niepodległość była wiecznie żywa.