Jak dobroczynne działanie ma miód? Co robią pszczoły o tej porze roku? Jak długo żyją i co robią na kolejnych etapach swojego krótkiego życia?

Na te i inne pytania odpowiadał pan Czesław Korprysa Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemi Piotrkowskiej. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali o społecznej organizacji życia pszczół. Każdy osobnik wypełnia określoną rolę. Najważniejsze zadanie należy do królowej, która składa jaja. Robotnice pracowicie czyszczą komory do składania jaj, zbierają i znoszą pyłek do ula. Przez cały dzień poszukują kwiatów. Jeśli pszczoła zbieraczka odkryje pokaźne źródło pokarmu to wykonuje taniec, którym zawiadamia o swoim odkryciu inne pszczoły. Im miejsce z pokarmem jest bardziej oddalone, tym wolniej pszczoła tańczy. Te i wiele innych interesujących informacji wysłuchały dzieci. Nie lada gratką okazała się możliwość zobaczenia żywych pszczół w poglądowym prawdziwym ulu.

Za tę interesującą lekcję jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Czesławowi  Korprysie.