2 WRZEŚNIA 2013 ROKU UCZNIOWIE NASZEJ ROZPOCZĘLI KOLEJNY ROK SZKOLNY. TRADYCYJNIE PIERWSZE POWAKACYJNE SPOTKANIE ZE SZKOŁĄ POPRZEDZIŁA O GODZINIE 8.00 UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA W NASZYM KOŚCIELE. NASTĘPNIE UCZNIOWIE WRAZ Z NAUCZYCIELAMI UDALI SIĘ DO SZKOŁY, GDZIE O GODZINIE 9.00 ROZPOCZĄŁ SIĘ APEL. NA INAUGURACJI NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 OPRÓCZ UCZNIÓW KLAS I-VI, GRONA PEDAGOGICZNEGO, DYREKCJI SZKOŁY OBECNI BYLI RÓWNIEŻ RODZICE, DZIADKOWIE, PRAWNI OPIEKUNOWIE ORAZ ZAPROSZENI GOŚCIE.

W poniedziałek 2 września uczniowie naszej szkoły uroczyście pożegnali wakacje, a powitali nowy rok szkolny 2013/2014. Jest to kolejny rok dający szansę na rozwijanie własnych zainteresowań, zdobywanie nowej wiedzy, doświadczeń, pozwalający również na kontynuację dotychczasowych zadań.

Dzieci uczestniczące w projekcie ,,Od papirusu do iPada’’, prowadzonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gomunicach miały możliwość spotkania z Panią Iwoną Całą, rodowitą łodzianką, z wykształcenia architektem, która od 2003 roku zajmuje się również ilustrowaniem książek. Współpracuje między innymi z Wydawnictwem Literatura, dla którego ilustrowała między innymi książki Wandy Chotomskiej, Marcina Brykczyńskiego, Grzegorza Kasdepke, Barbary Gawryluk, Pawła Beręsewicza i innych.

W trakcie warsztatów, autorka opowiadała jak powstaje książka, kto jest zaangażowany w jej powstanie. Prezentowała narzędzia ilustratora i pokazała uczestnikom różne plastyczne techniki. Bardzo lubi, jak sama mówi, pracować z dziećmi, dlatego chętnie prowadzi warsztaty plastyczne.

Żeby pokazać drogę książki od pisarza do czytelnika ilustratorka zaangażowała do pracy bardzo wiele dzieci. Uświadomiła im, jak wielu ludzi trzeba zaangażować, żeby powstała książka i mogła trafić do rąk czytelnika. Potem przeczytała uczestnikom krótki tekst, a ich zadaniem było go zilustrować. Pod okiem Pani Iwony, która udzielała cennych wskazówek, powstawały stronice książki. Opowiadała również o swoim warsztacie, pokazywała jakich farb, kredek i pędzli używa do tworzenia ilustracji.

Uczestnikom spotkania szczególnie podobał się fakt, że byli zaangażowani do wspólnej zabawy, a ich pomysły były traktowane bardzo poważnie. Okazało się, że każda praca choć inna wnosi coś nowego, bo każdy z uczestników inaczej widzi przeczytany tekst i na inne szczegóły zwrócił uwagę. Na pamiątkę spotkania pani Iwona podpisała prace wykonane przez dzieci.

Elżbieta Sukiennik

Tradycyjnie już w trzeci tydzień września, ruszyła doroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”. W ramach tegorocznej, 20-tej, już edycji zaplanowano wiele działań na terenie całej Polski. Uczniowie naszej szkoły oczywiście włączyli się do akcji i pod opieką nauczycieli - 24 września 2013 roku sprzątali naszą najbliższą okolicę.